Niecodzienna wystawa w MaxFliz.

Wystawa w MaxFliz Kraków dizajn po 1989 z drugiej strony rzeczy

Flizy, płytki i kafelki? Muzeum Narodowe w Krakowie i MaxFliz zapraszają̨ na niecodzienną wystawę i cykl imprez o polskim designie łazienkowym.

Jakie płytki królowały w Polskich łazienkach ćwierć wieku temu? Co dizajnerzy proponują̨ dziś? Po co w fabrykach płytek stalowe kulki? Tego wszystkiego będzie można się dowiedzieć, dzięki wystawie, która w salonie MaxFliz w Krakowie powstała w ramach partnerstwa z Muzeum Narodowym w Krakowie i towarzyszy słynnej już wystawie „Z drugiej strony rzeczy” - historia polskiego designu po 1989 roku. 

Satelitarna wystawa: „Flizy, płytki i kafelki. Polska łazienka po 1989 roku” w naszym salonie na Zakopiańskiej w Krakowie. Następnie z wystawą przeniesiemy się z do Wrocławia i Katowic. Wspólnie z ekspertami cofamy się w przeszłość́ do tworzenia pierwszych płytek, rozmawiamy o aktualnych trendach i wzornictwie.

Wystawa „Flizy, płytki i kafelki - dizajn w polskich łazienkach po 1989 roku”, składa się ona z kilku części:

1.   Jak to jest zrobione?

2.   Warto znać. Najciekawsze produkty polskich łazienek.

3.   Czy to jeszcze pamiętasz. Kultowe płytki, flizy i kafelki.

4.   „Cztery Kąty” polskiej łazienki, czyli polska łazienka w obiektywie „Czterech Kątów”.

 

Jak to jest zrobione?

Ci, których interesuje jak produkowane są płytki, będą̨ mogli zapoznać się z tym procesem. Na ekspozycji znajduje się kilka elementów, które są możliwe do przeniesienia – z hali fabrycznej, w przestrzeń́ ekspozycyjną. Dla wielu osób będzie to unikalna okazja, by dotknąć́ np. niewypalonej płytki. Dla zaingerowanych obiektów mamy ciekawe zdjęcia i video.

Warto znać.

Najciekawsze produkty polskich łazienek. Ta część wystawy poświęcona jest temu, co ma do zaoferowania współczesne wzornictwo łazienkowe. Zwiedzający ze specjalną mapką może je odnaleźć w salonie.

Czy to jeszcze pamiętasz. Kultowe płytki, flizy i kafelki

Ta część przenosi nas o ćwierć́ wieku wstecz, dzięki kultowym płytkom z tamtego okresu. Zebraliśmy 10 kultowych obiektów, które królowały w każdym polskim domu.

„Cztery Kąty” polskiej łazienki, czyli polska łazienka w obiektywie „Czterech Kątów”.

Dzięki uprzejmości magazynu „Cztery Kąty” przypomnimy najciekawsze polskie łazienki, jakimi zachwycaliśmy się przez wiele ostatnich lat. Będą projekty ponadczasowe, śmieszne, straszne i zaskakujące…

 

Imprezy towarzyszące

Dla tych, których tematyka płytek interesuje szczególnie, odwiedziliśmy Muzeum Narodowe z wykładem „Dotykając fliz - o istocie płytek ceramicznych”. Wygłosiła go 23 czerwca w sali "U Samurajów" Monika Gibes - ekspert, znawca i pasjonatka płytek. W trakcie wykładu można było dowiedzieć się jak powstają flizy oraz między innymi, jak radzono sobie brakiem płytek ceramicznych w PRL-u, dlaczego płytki bywają krzywe i dlaczego imitowanie materiałów naturalnych wychodzi producentom coraz lepiej. Całość wykładu niebawem na naszych kanałach społecznościowych.

Ostatnim z wydarzeń były warsztaty „ŁAWKI FLIZOWANE, czyli DIZAJN PO KRAKOSKU!”, podczas których powstały filizowane ławki dla Muzeum Narodowego. Przy wykorzystaniu techniki łamanej mozaiki z płytek ceramicznych, znanej między innymi, z parku Güell w Barcelonie, stworzyliśmy ławy, które staną przy wejściu do budynku głównego Muzeum. W układaniu mozaiki będą uczestniczłyć studenckie ekipy krakowskich szkół artystycznych i architekci. W akcji znalazło się równiez miejsce dla chętnych pasjonatów.


Ekspozycję „Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po 1989 roku”, która jest okazją do wystaw, wykładów i warsztatów można oglądać do 19.sierpnia w Muzeum Narodowym w Krakowie. Firma MAX FLIZ jest jednym z partnerów wydarzenia.
NOWOŚCI MAX-FLIZ
Salon roku 2017, gazele biznesu 2017